Funkcjonalna kuchnia to wymarzone wnętrze dla miłośników gotowania. Jednak w każdym domu czy mieszkaniu warto zadbać o tę przestrzeń, gdyż nawet jeśli nie czujemy się kulinarnymi mistrzami, to w kuchennym wnętrzu spędzamy wiele czasu, a większość z nas ceni sobie komfortowe rozwiązania. Zatem jak zaaranżować kuchnię, aby stała się praktyczna i stylowa? Już dziś przygotowaliśmy dla Ciebie garść inspiracji, w których znajdziesz cenne wskazówki i porady podpowiadające, jak urządzić funkcjonalne wnętrze kuchenne.
Funkcjonalna kuchnia – porady i wskazówki, od których warto zacząć aranżację
Aranżując wnętrze kuchenne, warto rozpocząć od dokładnego planu. Takie działanie pozwoli na dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach organizację, która jest podstawą do osiągnięcia celu – w tym przypadku funkcjonalnej kuchni. Bardzo ważne jest zatem:
- podzielenie przestrzeni na strefy,
- wybranie wysokiej jakości elementów wyposażenia,
- skorzystanie z praktycznych rozwiązań dotyczących przechowywania
- zakup odpowiedniego oświetlenia,
- zadbanie o ład i porządek.
Wnętrze kuchenne – podział na strefy i układ mebli kuchennych
Zacznij od podziału na strefy, dzięki czemu funkcjonalna kuchnia stanie się dobrze zorganizowanym wnętrzem. Wśród nich powinna znaleźć się:
- Strefa przygotowywania posiłków (robocza) – to miejsce na blacie kuchennym przeznaczone do przygotowania posiłków. Zatem powinieneś mieć w niej odpowiednią ilość przestrzeni na wygodne krojenie warzyw, owoców i mięs, przyrządzanie kanapek, kawy czy herbaty, a także ręczne mieszanie składników lub wykorzystanie w tym celu robotów kuchennych. W strefie tej nie powinno zatem zabraknąć gniazdek elektrycznych.
- Strefa gotowania i pieczenia – to miejsce zarezerwowane dla kuchenki, mikrofalówki i płyty grzewczej oraz umieszczonego nad nią okapu wentylacyjnego. Poszczególne sprzęty powinny być umieszczone obok siebie, co zapewni łatwiejszy dostęp, szczególnie podczas przygotowywania obiadu i jednoczesnego pieczenia deseru. Piekarnik warto umieścić w słupku, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie kontrolować to, co dzieje się w jego wnętrzu i wygodniej będzie z niego korzystać.
- Strefa zmywania – powinna być wyposażona w zlew w komplecie z baterią, najlepiej z wyciąganą wylewką, a także w kosz na odpadki, co ułatwi utrzymanie czystości.
- Strefa przechowywania i zapasów – to przestrzeń przeznaczona na produkty spożywcze, których mamy akurat w nadmiarze, zatem powinny się w niej znaleźć półki i szafki z odpowiednią organizacją wnętrza.
- Strefa jadalniana – to miejsce spożywania posiłków, które warto wydzielić, gdy tylko jest taka możliwość. Może stanowić ją stół z krzesłami lub też można w tym celu wykorzystać wyspę kuchenną, uzupełniając ją w hokery.
Warto także przemyśleć sam układ mebli, w którym np. Twoja kuchnia w kształcie litery L okaże się lepszym rozwiązaniem niż w kształcie litery U bądź odwrotnie.
Meble, które okażą się wieloletnią inwestycją podczas aranżacji kuchni
Niezwykle ważny jest wybór wysokiej jakości mebli, które okażą się wieloletnią inwestycją. Ich zakup zwykle jest z myślą użytkowania przez długi czas, dlatego każdy element warto dobrze przemyśleć, skupiając się jednocześnie na trwałych, wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia materiałach. W niektórych przypadkach najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zaprojektowanie i wykonanie w całej kuchni na wymiar, co pozwoli wykorzystać wszystkie możliwości aranżacyjne danego wnętrza. Wysokiej jakości meble powinny wyróżniać się solidnym wykonaniem, stabilnością i płynnym działaniem.
Szereg praktycznych rozwiązań związanych z przechowywaniem – jak urządzić kuchnię, która będzie funkcjonalna?
Funkcjonalna kuchnia powinna być wyposażona w szereg praktycznych rozwiązań związanych z przechowywaniem. Warto zatem zdecydować się na dużą liczbę półek i pojemnych szuflad, które są wygodne w użytkowaniu. Doskonałą propozycją są także wszelkiego rodzaju kosze cargo oraz pojemniki, do których można przesypać produkty sypkie i podpisać etykietę z ich nazwą, co ułatwi ich znalezienie. Dobrze sprawdzą się także praktyczne akcesoria, w tym uchwyty, przegródki i wieszaki na tekstylia kuchenne.
Odpowiednie oświetlenie jako podstawa funkcjonalnej kuchni
Oczywiście podczas aranżacji pomieszczenia kuchennego nie można zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Poza centralnym punktem w postaci wiszącej lub sufitowej lampy świetnie sprawdzi się listwa zamontowana pod szafkami nad blatem roboczym, a także kinkiety świetlne, które doświetlą wybrane strefy, a jednocześnie nie zabiorą miejsca, co jest szczególnie ważne w przypadku małometrażowych pomieszczeń. Doskonale sprawdzi się także oświetlenie szafkowe, które rozświetli wnętrze mebli i ułatwi korzystanie z zabudowy kuchennej. Dzięki temu aranżacja kuchni będzie perfekcyjna.
Regularne porządkowanie kuchennego wnętrza
Warto pamiętać, że funkcjonalna kuchnia to również starannie uporządkowane wnętrze. Warto zatem regularnie dbać o ład w przestrzeni kuchennej, gdyż wtedy znacznie szybciej znajdziesz to, czego szukasz w danej chwili. Wraz z bałaganem spada również poziom funkcjonalności, a jednocześnie również wzrasta frustracja i zdenerwowanie, szczególnie gdy żyjesz w biegu i zależy i na oszczędzeniu czasu podczas spędzania chwil w kuchni.
FAQ:
- Kuchnia kompaktowa – co powinno się w niej znaleźć?
W kompaktowej kuchni nie powinno zabraknąć dużej ilości miejsca do przechowywania, sprytnie zaaranżowanego kącika jadalnianego czy też praktycznie urządzonej strefy zmywania. Dobrze jest wykorzystać funkcjonalny blat roboczy jako wyspę kuchenną i miejsce do spożywania posiłków oraz szafki narożne, które zapewnią więcej przestrzeni do przechowywania.
- Jakie funkcjonalne rozwiązania w kuchni dotyczące przechowywania sprawdzą się najlepiej?
Wśród funkcjonalnych rozwiązań w kuchni, które dotyczą przechowywania naczyń, garnków, kubków czy sztućców należą specjalne maty, przegródki czy karuzele szafkowe. Natomiast na produkty spożywcze najlepiej sprawdzą się zdecydowanie różnego rodzaju pojemniki, które można wygodnie opisać, co pomoże znaleźć to, czego szukasz w danym momencie.
- Jakie meble do kuchni wybrać?
Kuchnia kompaktowa o mniejszym metrażu, czy też bardzo przestronne wnętrze powinno być uzupełnione wysokiej jakości elementami, które zapewnią wieloletnią trwałość, wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Warto zatem wybierać najwyższej klasy meble kuchenne dostosowane do użytkowania w trudnych warunkach.