Otwarta kuchnia powoli staje się standardem w nowoczesnym budownictwie. Jak połączyć salon z kuchnią, żeby całość prezentowała się estetycznie, a przestrzeń była funkcjonalna? Pokazujemy, że kuchnie w salonie mogą być urządzone modnie!
Kuchnie w salonie
Historia kuchni, jako pomieszczenia, sięga początków cywilizacji. Pomysł włączenia kuchni do obszaru mieszkalnego powstał w XX wieku. Wcześniej kuchnie stanowiły osobne, mniejsze lub większe, pomieszczenia. Teraz standardem staje się łączenie salonu z kuchnią, żeby w skuteczny sposób wykorzystywać dostępną przestrzeń. Ponadto otwarta kuchnia umożliwia całej rodzinie, przyjaciołom i gościom spędzać czas razem, nawet gdy jedna lub kilka osób przygotowuje posiłki. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi aranżacyjnemu można zyskać więcej przestrzeni, światła i lekkości w wystroju tych dwóch pomieszczeń.
Specjaliści z naszego biura projektowego często wykonują wizualizacje i projekty, w których kuchnia połączona jest z salonem. Na otwartą kuchnię można zdecydować się między innymi wtedy, gdy w pomieszczeniu nie ma okna – wówczas będzie ona w skuteczny sposób doświetlona. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego wiele osób decyduje się na salon z otwartą kuchnią. To efekt nieustannie zmieniających się trendów aranżacyjnych, chęć maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni czy małych metraży w kawalerkach, które ze względu na wygodę mieszkańców należy urządzić funkcjonalnie, a przy tym komfortowo.
Jak połączyć kuchnię z salonem?
Od strony surowego stanu mieszkania czy domu, połączenie salonu z kuchnią nie jest skomplikowane – powstaje jedno pomieszczenie z otwartą strefą dzienną. Od strony kuchennej muszą znaleźć się niezbędne instalacje wodne oraz elektryczne, odpowiednio poprowadzone i zabezpieczone. W salonie potrzebne są wyłącznie instalacje elektryczne. Więcej zaangażowania i serca można włożyć w wykończenie tych dwóch połączonych pomieszczeń oraz wyposażenie ich w funkcjonalny i zarazem estetyczny sposób.
Optyczne rozdzielenie salonu z kuchnią
Projekt kuchni z salonem jest tak nietypowy, że z jednej strony łączy te dwa pomieszczenia, a z drugiej – wymaga ich optycznego rozdzielenia. Dlatego właśnie ważna jest osobna aranżacja zarówno kuchni, jak i salonu, jednak z uwzględnieniem wspólnych cech, które stworzą harmonijną przestrzeń w Twoich czterech kątach.
Elementem dzielącym obie te przestrzenie może być nieduża ścianka bądź meble kuchenne, jadalniane lub salonowe. Oddzielenie kuchni i salonu jest możliwe przy pomocy nawet jednego mebla lub zestawu mebli:
- Stołu z krzesłami – ten charakterystyczny dla jadalni mebel najczęściej znajduje się pośrodku kuchni i salonu. Sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie ważne jest zachowanie naturalnego ciągu między przestrzenią do gotowania, jedzenia i wypoczynku.
- Półwyspu lub wyspy kuchennej – wyspa kuchenna i lampa nad nią stanowi wyraźny wyznacznik, gdzie kończy się kuchnia, a zaczyna salon. Półwysep kuchenny, przy którym znajdują się hokery, pełni funkcję przypisaną jadalni, dlatego w płynny i subtelny sposób oddziela od siebie kuchnię i salon.
- Kanapy – mebel zlokalizowany na środku pokoju może w skuteczny i wyraźny sposób pokazać granicę między salonem a kuchnią. Koniec ze stereotypowym myśleniem, że meble w salonie powinny być “przyklejone” do ściany. Sofa ustawiona na środku pokoju wprowadza do aranżacji lekkość i modny wygląd.
Wszystkie powyższe pomysły znajdują zastosowanie zarówno w mniejszych, jak i większych metrażach. Stosując się do powyższych porad, można estetycznie wydzielić strefy w przestrzeni dziennej. Mieszkańcy i goście dzięki temu intuicyjnie wiedzą, gdzie jest jadalnia, strefa rozrywki, miejsce do zabawy dzieci czy przestrzeń do pracy. Czasem jednak granice pomieszczeniu wyznacza się wyłącznie za pomocą innego materiału na podłodze, co również sprawdza się w wielu aranżacjach.
Alternatywami do oddzielenia poszczególnych stref są różnego rodzaju ścianki działowe, szklane lub ażurowe przesłony, przesuwne drzwi, półki i wiele innych. Zanim zdecydujesz o ostatecznym rozwiązaniu, najpierw zadaj sobie pytanie, kto będzie korzystał z tych przestrzeni i jaką funkcję mają one spełniać. Nasi specjaliści z pewnością doradzą najkorzystniejsze rozwiązania odnośnie do tego, jak urządzić salon z kuchnią w sposób zgodny z trendami aranżacyjnymi oraz ogólnymi zasadami projektowania.
Mały salon z kuchnią
Salon z kuchnią w bloku zazwyczaj nie ma pokaźnego metrażu. Połączenie tych dwóch pomieszczeń pozwoli zyskać dodatkowe metry kwadratowe oraz dać poczucie nieograniczonej niczym przestrzeni. Należy zadbać o to, by zabudowa kuchenna nie zdominowała całej aranżacji. Wszystkie elementy powinny się uzupełniać. Przy niewielkim metrażu liczy się to, żeby właściwie zorganizować przestrzeń. Nawet przy dużym metrażu kuchennym, gdy na blatach panuje nieład i nieporządek, pomieszczenie optycznie się zmniejsza. Nie warto zatem potęgować tego wrażenia w już i tak małych kuchniach.
- W przypadku małych kuchni najlepsza jest zabudowa w układzie jednorzędowym lub w kształcie litery L.
- Jeśli chcesz optycznie powiększyć pomieszczenie, możesz zdecydować się na jasne fronty i blaty.
- Wybierając szafki o wykończeniu na wysoki połysk, które odbija światło, dodatkowo rozświetlisz pomieszczenie.
- Małe kuchnie w salonie powinny być wyposażone w dobry okap lub pochłaniacz kuchenny, dzięki któremu uniknie się roznoszenia zapachów z gotowania do części dziennej.
Kuchnia z salonem w stylu skandynawskim
Jednym z najpopularniejszych kierunków w aranżacji wnętrz jest minimalistyczny oraz przytulny styl skandynawski. Meble o tym designie wyróżnia zazwyczaj połączenie bieli z drewnem. W przypadku zabudowy kuchennej może to być fuzja białych matowych frontów z drewnianym blatem lub tym imitującym jasne drewno. Skandynawski salon z aneksem kuchennym charakteryzuje przede wszystkim jasność i prostota. Niewiele dekoracji sprawia, że aranżacja jest lekka i przyjemna dla oka, nawet gdy nie ma dużego metrażu.
Zestawienie kolorystyczne kuchni w stylu skandynawskim może być odwrotne – gdy fronty mają drewniane wykończenie, a blat jest w kolorach szarości, jak w przypadku naszej realizacji z meblami z kolekcji Ambra.
Taka realizacja świetnie prezentowałaby się z salonem utrzymanym w tej samej gamie kolorystycznej. Do takiej zabudowy jednorzędowej pasowałaby wyspa, która oddzieliłaby kuchnię od strefy dziennej. Zastosowany okap nad płytą kuchenną piekarnikiem w skuteczny sposób pochłonie woń wytwarzaną podczas gotowania, smażenia lub pieczenia danych potraw.
Styl loftowy – salon z kuchnią
Przykładem ciekawych realizacji naszego przedsiębiorstwa jest również wykonanie kuchni z wykorzystaniem frontów z kolekcji Punto i Linea. Ze względu na metraż cała realizacja przypomina styl bostoński, który (jak nazwa wskazuje) wywodzi się z Bostonu, gdzie większość ludzi ma niewielkie mieszkania. Brak dostępnej przestrzeni wymusza zatem kreatywne działanie i niemożliwe z pozoru aranżacje.
Subtelnym oddzieleniem salonu i kuchni jest przedłużenie kuchennego blatu roboczego i ustawienie przy nim hokerów. W ten sposób z niewielkiego metrażu powstała funkcjonalna kuchnia oraz jadalnia. W dalszej części widać salon z charakterystyczną dla stylu loftowego i bostońskiego czerwoną cegłą. To odpowiedź na to, jak zrobić kuchnię w salonie z zachowaniem spójnych elementów aranżacyjnych.
Salon z kuchnią – inspiracje
Inspiracje do stworzenia efektywnych i zarazem efektownych aranżacji we wnętrzach znajdują się wszędzie. Możesz sprawdzić nasze realizacje, które są efektem połączenia wizji naszych Klientów z doświadczeniem i umiejętnościami projektantów oraz wykonawców. Salon połączony z kuchnią w umiejętny sposób może nadal zachowywać swoją funkcjonalność, a ponadto być modny i wygodny.
Często zadawane pytania
Każda aranżacja jest kwestią indywidualną. Ważne jest przede wszystkim wizualne powiększenie pomieszczenia, do którego można zaliczyć zastosowanie białych frontów, otwartego układu zabudowy kuchennej i subtelnego oddzielenia salonu od kuchni.
Oprócz efektów estetycznych, w projekcie należy uwzględnić strefy robocze w kuchni oraz opracować optymalny układ trójkąta roboczego. Istotne jest zaprojektowanie odpowiedniej wentylacji i systemu pochłaniania. Doświadczony projektant doradzi, jak zaaranżować salon z kuchnią. Projekt powinien być opracowany przez wykwalifikowanego specjalistę.
Tak. Przy niewielkim metrażu wskazane jest łączenie pomieszczeń i stawianie na otwartą przestrzeń, która daje szerokie pole aranżacyjne.