Urządzanie kuchni to nie lada wyzwanie, ale za to jakie przyjemne! W końcu to nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, ale przytulna, tętniąca życiem przestrzeń dla całej rodziny. Dlatego kuchnia powinna być nie tylko funkcjonalna i dobrze zorganizowana, ale też estetyczna i zgodna z gustem domowników. Wzorów aranżacji kuchni jest mnóstwo, ale chyba najbardziej ponadczasowym jest klasyczny styl angielski. Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim? Jakie meble i dekoracje wybrać? Czy styl angielski da się uwspółcześnić?
Wyznaczniki stylu angielskiego w kuchni
Kuchnia w stylu angielskim może mieć mnóstwo indywidualnych wariantów, ale pewne elementy są wręcz wyznacznikami tego stylu. Już sama nazwa budzi pewne konotacje – to wytworność, elegancja, prestiż, dobra organizacja, ale jednocześnie rodzinna, przytulna atmosfera, radość i bliskość. Jak osiągnąć taki efekt?
Biała kuchnia w stylu angielskim, czyli jasne kolory
W prostokątnej kuchni nie ma miejsca na żadną przypadkowość. Układ mebli musi być starannie zaplanowany, w przeciwnym razie we wnętrzu pojawi się chaos, które za wszelką cenę chcemy uniknąć. Jeśli jest możliwość, kuchnie należy urządzić zgodnie z zasadą trójkąta roboczego. Dzięki temu wszystkie najważniejsze sprzęty będą umieszczone w optymalnych miejscach i odległościach od siebie, co wpłynie na szybkość prac kuchennych.
Biele, beże, subtelne szarości i delikatne pastele to zwykle jedno z pierwszych skojarzeń z angielską kuchnią. Takie barwy i odcienie wizualnie powiększają przestrzeń, są schludne, czyste, lekkie i eleganckie. Biała kuchnia w stylu angielskim to jasne ściany, glazura, meble, podłoga i dużo światła. W tak urządzonym wnętrzu można dać upust swojej kreatywności podczas dekorowania. Zwłaszcza że ze stylem angielskim idealnie komponują się kwiatowe, różane ornamenty i klasyczne kolorowe scenki rodzajowe.
Czy meble kuchenne w stylu angielskim muszą być białe? Nie, w końcu to kwestia gustu, a kolor mebli nie jest jedynym wyznacznikiem „królewskiego” stylu. Równie świetnie zaprezentuje się naturalne drewno, zwłaszcza w kontrze do białych ścian i jasnej podłogi. Trzeba jednak liczyć się z tym, że meble ciemne zabiorą wrażenie jasności i przestronności pomieszczenia.
Meble kuchenne – angielska elegancja i funkcjonalność
Styl angielski to nie tylko aspekty wizualne. Tradycyjna angielska kuchnia służyć miała całej rodzinie. Powinna być więc praktyczna, zorganizowana i zadbana. Zabudowa z mebli w angielskiej kuchni to ciąg ozdobnych szafek (górnych i dolnych) z licznymi półeczkami, szufladkami i intrygującymi schowkami. Angielskie panie domu lubiły cieszyć oko porcelanowymi zastawami. Do ich przechowywania świetnie nadawał się rzeźbiony, przeszklony kredens. Dziś wraca się do takich rozwiązań i „wiktoriańskie” meble coraz częściej zdobią polskie kuchnie.
Najważniejszym elementem zabudowy kuchennej w wiktoriańskiej Anglii był jednak stół – musiał pomieścić całą rodzinę oraz licznych gości. Dla gospodyni istotna była także wyspa, czyli przestronne miejsce do przygotowywania posiłków. Współcześnie te dwa meble można połączyć w jedno i w ten sposób zaoszczędzić cenną przestrzeń. Zamiast klasycznych krzeseł, pomyśleć można o tzw. hokerach do kuchni, czyli krzesłach barowych, które lepiej sprawdzą się w przypadku wyższej niż klasyczny stół wyspy, przy której będzie się spożywać posiłki.
Jeden styl i różne oblicza angielskiej kuchni
Styl angielski, inaczej wiktoriański narodził się w XIX-wiecznym imperium brytyjskim u szczytu swej potęgi imperialnej. Rządy sprawowała królowa Wiktoria, a w kraju rósł dobrobyt. W tym czasie w społeczeństwie szczególną rolę odgrywały konwenanse społeczne, również w rodzinie. Ich ślady są szczególnie widoczne w aranżacji wnętrz. W dobrym tonie były jasne przestrzenie, subtelne, lecz bogate dekoracje oraz wytworne, stylizowane meble. Dlatego właśnie te elementy są dziś wyznacznikami stylu angielskiego. To jednak nie koniec historii!
W związku z ekspansją kolonialną Anglików oraz rosnącym prestiżem samego mocarstwa styl angielski dotarł do najdalszych zakątków świata. Przez ponad 150 lat dorobił się licznych odmian, dlatego współcześnie aranżowana w stylu angielskim kuchnia może mieć naprawdę różne oblicza.
Angielski styl z rustykalną nutą
Rustykalne elementy coraz częściej goszczą w indywidualnych aranżacjach domów jednorodzinnych. Nic dziwnego! Przytulny, ciepły, spokojny klimat pozwala się wyciszyć, zrelaksować, odpocząć. Kojarzy się beztroską dzieciństwa. Czy da się połączyć wytworną angielską elegancję z sielankową nutą?
Klasycznie jasne i pięknie rzeźbione meble kuchenne w stylu angielskim przełamać można drewnianymi blatami w kolorze naturalnym. Świetnie sprawdzi się drewno jasne, na przykład orzech, buk czy brzoza. Dopełnieniem drewnianych elementów mogą być też widoczne belki stropowe lub ich imitacje.
Poza tym magia tkwi w dodatkach! Warto wybrać kwieciste, różane zasłony oraz lniane i koronkowe materiały – bieżniki, obrusy, chusty. Do takiego wnętrza pasować będzie też szkocka krata, która przełamie jasny koloryt kuchni. Rustykalne wnętrze doskonale wypełnią świeże i suszone kwiaty czy zioła, gliniane naczynia oraz ozdobne słoiczki z domowymi przetworami.
Angielski styl w odmianie… egzotycznej!
Czy kuchnia w stylu angielskim może być egzotyczna? Te dwa określenia mocno się gryzą, ale należy pamiętać, że styl angielski to też brytyjskie kolonie, a więc między innymi Kanada, Indie i Afryka! Stąd też angielski styl aranżacji wnętrz mógł przez lata bezkarnie mieszać się z regionalnym wzornictwem z różnych zakątków świata.
Egzotyczny klimat w angielskiej kuchni to przede wszystkim wykończenie mebli. Jasne, wytworne szafki i blaty kuchenne w stylu wiktoriańskim doskonale zwieńczy ciemne, egzotyczne drewno – heban, wenge czy palisander. Klasyczna biel stworzy doskonałe połączenie z ciemną zielenią czy rubinową czerwienią zasłon i serwet. Pomyśleć można o dodatkach z masy perłowej czy kości słoniowej (lub z imitacji tych materiałów).
Angielska wytworność kontra surowy industrializm
Okres panowania wiktoriańskiego to też czas rewolucji przemysłowej. Nieco w kontrze do wiktoriańskiej tradycji narodził się zupełnie nowy styl – industrializm. Gdy filarem gospodarki stał się przemysł ciężki, we wnętrzach pojawiły surowe tonacje i minimalistyczne dekoracje. Charakterystyczne dla stylu industrialnego są na przykład ceglane wykończenia i chromowane dodatki.
Jak połączyć te dwa przeciwstawne bieguny w aranżacji kuchni? Jasne meble świetnie łączą się z geometrycznymi kształtami i wzornictwem kafelek kuchennych. Na uwagę zasługują blaty – pomyśleć można o drewnie surowym z widocznymi słojami i naturalnymi pęknięciami. Taki blat będzie świetną przeciwwagą dla delikatnych szafek i kredensów. Styl industrialny to także dodatki! W bardzo jasnej przestrzeni kuchni angielskiej świetnie wyróżnią się na przykład ciężkie metalowe lampy.
Bardzo wdzięczna i podatna na modyfikacje jest kuchnia w stylu angielskim.
Cena projektu i jego wykonania uzależniona jest od indywidualnych potrzeb. Warto pamiętać, że styl angielski świetnie łączy się zarówno z nowoczesnymi trendami, jak i z klasycznymi rozwiązaniami. Taki styl jest także „podatny” na luksus. Bardzo łatwo wyobrazić sobie białą angielską kuchnię z kryształowym żyrandolem czy antycznymi ozdobami.
Kuchnia angielska meblami stoi, dlatego pomysł warto skonsultować z doświadczonym wykonawcą. Villa Project – autoryzowany dystrybutor Wolsztyńskiej Fabryki Mebli z 70-letnim doświadczeniem inspiruje bogatym portfolio projektów klasycznych kuchni, doradza
i wizualizuje, by spełnić każde marzenie swojego Klienta.