Niewielki metraż jest zmorą wielu mieszkańców bloku. Trzeba dobrze się postarać, by ulokować wszystkie rzeczy i wydzielić przestrzeń do rozrywki, odpoczynku i pracy. Zazwyczaj tego miejsca najbardziej brakuje w kuchni – przydałby się duży blat roboczy, rodzinny stół i szafki, które pomieszczą duże garnki, zastawy stołowe, przybory i żywność. Jak urządzić małą kuchnię w bloku, by cieszyć się praktycznym i estetycznym wnętrzem? Pora przetestować patenty na maksymalne wykorzystanie niewielkiej kuchennej przestrzeni.
Meblowanie małej kuchni
Aby w małej kuchni panował porządek, wszystkie niepotrzebne na co dzień przedmioty powinny być uporządkowane i schowane. Kuchnia w bloku zazwyczaj jest wąska i podłużna lub kwadratowa. W zależności od metrażu dobrze jest zabudować szafkami ścianę na całej jej długości. Jeśli jest to możliwe, pod zabudowę przeznaczyć można także drugą ściankę lub choćby jej fragment (na kształt litery „L”).
Organizacja zabudowy małej kuchni
Szafki, półki i regały powinny zajmować przestrzeń pod blatem roboczym i zlewem oraz nad nimi. Z troski o wolną przestrzeń warto postawić na wysoką zabudowę aż do sufitu. Projekt kuchni w bloku powinien zakładać optymalne rozmieszczenie i organizację szafek. Oczywiście warto mieć jedną czy dwie półki wysokie i wykorzystać tę przestrzeń do przechowywania dużych garnków i sprzętów kuchennych, lecz większość półek powinna być stosunkowo niska – na nich ułożyć można kubki, szkło, talerze czy pojemniki z żywnością. Warto zagospodarować narożniki i zamontować trójkątne półeczki na zioła w doniczkach czy najczęściej używaną ceramikę.
Organizacja przestrzeni w kuchni w bloku
Istotą przechowywania jest dobra organizacja. Przydadzą się pojemne szuflady, a meble wyposażyć można w wieszaki, koszyczki czy wkłady z przegródkami. Niektóre przedmioty, takie jak przybory kuchenne czy przyprawy warto mieć zawsze pod ręką, można więc pomyśleć o praktycznym relingu i niewielkiej półeczce pod górną zabudową. Genialnym patentem są słoiczki przymocowane do spodu górnych szafek, w których przechowuje się sypką żywność, herbatę czy kawę. Wykorzystać można również wewnętrzną część drzwi szafek. Tu przyda się podłużny, wąski „organizer” na kuchenne akcesoria – folię aluminiową, worki na śmieci czy ściereczki.
W małej kuchni pomyśleć można o meblach z wysuwanym lub obrotowym wkładem. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które umożliwia wyciągnięcie danego przedmiotu bez przesuwania czy przekładania innych, co na dłuższą metę potrafi nieźle irytować.
Przestrzeń do pracy, czyli blaty robocze
Kolejną istotną kwestią w niewielkiej kuchni jest miejsce do pracy, czyli blat roboczy. Niestety często zdarza się, że długi blat zostaje ograniczony przez kuchenkę czy zlew, a tym samym powstają dwa lub nawet trzy małe obszary robocze. To zdecydowanie za mało, by przyrządzić bardziej skomplikowaną potrawę, nie wspominając o uroczystych posiłkach świątecznych. Jak sobie z tym poradzić?
Składane blaty w małej kuchni
Wysuwane blaty są dostępne w niektórych systemach meblowych. Taki „dorywczy”, składany blat można także zamontować na przeciwległej do zabudowy kuchennej ścianie. To również doskonały pomysł dla wszystkich, którym w kuchni marzy się choćby niewielki stolik. Taki składany blat może pełnić obie te funkcje w zależności od potrzeby. Niestety nie pomieści całej rodziny, ale dla pary jest jak znalazł.
Kreatywne pomysły na funkcjonalny blat
Innym sposobem na praktyczny blat jest aranżacja kuchennego… parapetu, którego bez sentymentów można się pozbyć, by w jego miejsce zamontować drewniany pulpit, pod którym zmieści się także sporych rozmiarów szafka.
Na przeciwległej do zabudowy kuchennej ścianie można także zamontować blat wąski, podłużny, przypominający bar w restauracji. Pod nim zmieszczą się barowe krzesła, tzw. hokery kuchenne, które można wysunąć, by wygodnie zjeść śniadanie czy napić się kawy w towarzystwie ulubionej książki.
Światło i przestrzeń w kuchni w bloku
Kuchnia powinna być przestronna i dobrze oświetlona. I to nie lada problem dla mieszkańców „wielkiej płyty”. Projektując kuchnię w bloku, warto tak rozplanować jej zabudowę, by zostawić miejsce do swobodnego poruszania się – w kuchni trzeba przecież się obrócić, schylić, otworzyć piekarnik. Decydując się na dodatkowy składany blat lub stolik, warto pomyśleć o przechowywaniu krzeseł, które przecież nie zawsze są potrzebne, a można je na przykład powiesić na ścianie.
Wizualnie większa mała kuchnia
Poza tym małą kuchnię w bloku powiększyć można wizualnie. Taki efekt jest możliwy w kuchni jasnej. Warto postawić na białe lub beżowe meble i jasny, subtelny kolor kuchennej glazury. Pomyśleć można o frontach z połyskiem, które odbiją światło i optycznie powiększą pomieszczenie.
Praktyczne oświetlenie blatów
Niewielkie kuchenne okno w bloku zazwyczaj nie wpuszcza do wnętrza wystarczająco dużo światła. Nawet w słoneczny dzień tak strategiczne elementy, jak blat roboczy, zlew i kuchenka nie są dobrze doświetlone. Oprócz praktycznej kilkuczłonowej lampy warto zainwestować w listwę LED, która oświetli przestrzeń do pracy. To także rozwiązanie energooszczędne – oświetlenie „ledowe” emituje mocny strumień światła przy niskim poborze energii.
Kuchnia połączona z salonem
W nowoczesnej zabudowie wielorodzinnej zamiast standardowej, wydzielonej kuchni często projektuje się niewielki aneks kuchenny otwarty na salon. Mała kuchnia w starym bloku „z płyty” również może przejść taką metamorfozę. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe i wiąże się z wyburzeniem ściany (lub przynajmniej jej części). To jednak dobry pomysł, by taką niewielką kuchnię w bloku powiększyć. Tylko jak urządzić taką hybrydę, by zyskać możliwie jak najwięcej przestrzeni?
Pogranicze kuchni i salonu, czyli jadalnia
Łącząc kuchnię z salonem, można już myśleć o wymarzonym stole rodzinnym, który stanie gdzieś na pograniczu tych dwóch pomieszczeń. Warto zamówić meble do jadalni, takie jak stół rozkładany, który bez problemu pomieści gości, przy którym można pograć w planszówki, dać się ponieść twórczej inwencji czy wygodnie odrobić lekcje z dziećmi.
Alternatywą dla stołu jest duża praktyczna wyspa, przy której można zjeść posiłek, a która dodatkowo wyposażona jest w szafki na przybory. To też praktyczne rozwiązanie dla gospodarzy, którzy mogą jednocześnie przygotowywać posiłek i uczestniczyć w rodzinnym spotkaniu albo obejrzeć ciekawy film w tak zwanym międzyczasie. Niektóre wyspy mają kółka, dzięki czemu można je przestawiać w zależności od potrzeb.
Kuchnia otwarta czy osłonięta?
Czy kuchnia połączona z salonem powinna być zupełnie otwarta, czy może warto w jakiś sposób ją osłonić? To kwestia indywidualnych preferencji. Często w nowoczesnym budownictwie taki aneks kuchenny oddziela się fragmentem ścianki działowej, który sprytnie ukryje lodówkę czy zlew. Dobrym pomysłem na częściowe odgrodzenie kuchni są otwarte regały – to dodatkowe miejsce do przechowywania lub wyeksponowania dekoracji, na przykład rodzinnych zdjęć.
Niektóre systemy meblowe wyposażone są w modułowe, składane fronty, które „łamią się” i wsuwają w przestrzeń pomiędzy poszczególnymi szafkami. W ten sposób w zaledwie kilka sekund front mebli zmieni się w elegancką osłonę kuchni. To dobry sposób, by ukryć towarzyszący pracy rozgardiasz przed niespodziewanym gościem.
W urządzaniu każdej kuchni, również tej niewielkiej, najważniejsze są meble. Ważne, by idealnie dopasować je do metrażu i wyposażyć w funkcjonalne rozwiązania. Mała kuchnia w bloku to wyzwanie, dobrze więc skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów – projektantów kuchennej zabudowy. Villa Project – autoryzowany dystrybutor Wolsztyńskiej Fabryki Mebli serdecznie zaprasza na indywidualne konsultacje.