Kuchnia to pomieszczenie, które powinno być nie tylko ładne, lecz także funkcjonalne. W dużej mierze to od odpowiedniej aranżacji tego wnętrza zależy komfort domowników. Jego urządzenie może jednak okazać się trudne, szczególnie jeśli w pomieszczeniu jest niewiele miejsca. Jak modnie i funkcjonalnie zaaranżować kuchnię w małym mieszkaniu?
Na jakie kolory postawić urządzając kuchnię w małym mieszkaniu?
Jeśli chcesz, aby Twoja kuchnia sprawiała wrażenie przestronniejszej, urządzając to pomieszczenie, postaw na jasne kolory. W małym wnętrzu świetnie sprawdzą się: biały, beżowy, a także jasne odcienie szarości. Barwy te dodadzą kuchni eleganckiego charakteru i optycznie ją powiększą. Co więcej, warto na nie postawić, jeśli w pomieszczeniu znajdują się wyłącznie niewielkie okna lub jest ich mało, przez co dociera do niego niewiele naturalnego światła, ponieważ jasne kolory mogą pomóc także w jego rozjaśnieniu.
W niewielkiej kuchni dobrze będą wyglądać również odcienie pastelowe. Te kolory polecane są szczególnie do mieszkań osób, które obawiają się, że przez takie barwy jak biały czy szary, pomieszczenie będzie zbyt zimne. Jeśli planuje się położenie płytek nad blatem, warto również postawić na jasny wariant, najlepiej z połyskiem. Dobrze przy tym unikać dużej liczby wzorów czy wyrazistych barwy, które mogłyby okazać się przytłaczające w kuchni w małym mieszkaniu.
Meble do niewielkiej kuchni – jak wybrać odpowiednie?
Urządzając kuchnię w małym mieszkaniu, szczególną uwagę należy poświęcić wyborowi mebli. Warto postawić na warianty w jasnych barwach. W niewielkim pomieszczeniu doskonale sprawdzą się gładkie, jasne fronty pozbawione uchwytów. Podobnie jak w przypadku kafelek, dobrze postawić na warianty z połyskiem, które dodatkowo dodadzą wnętrzu wyszukanego szlifu. Do kuchni w małym mieszkaniu można również wybrać klasyczne fronty.
Chcąc wprowadzić do pomieszczenia przytulną atmosferę, dobrze wybrać meble z elementami drewna. Jeżeli natomiast chcesz wyeksponować swoją zastawę stołową, postaw na szafki ze szklanymi frontami. Nie można także zapominać o wyborze odpowiedniego blatu. Warto wybrać wariant w jednolitym kolorze, który będzie dopasowany do frontu szafek.
Trzeba również zadbać o to, aby wyposażenie kuchni było ergonomiczne i pozwalało na swobodny dostęp do każdego sprzętu oraz szafki. Niestety, w przypadku kupna gotowych mebli nie zawsze jest to możliwe, szczególnie jeśli urządza się niewielkie wnętrze. Chcąc mieć pewność, że przebywanie w tym pomieszczeniu będzie komfortowe dla każdego z domowników, warto zdecydować się na zamówienie kuchni na wymiar. Nasi specjaliści mogą pomóc w zaplanowaniu odpowiedniego rozmieszczenia wyposażenia wnętrza oraz zaprojektować meble, które będą odpowiadać na potrzeby domowników.
Jakie dodatki i oświetlenie wybrać do kuchni w małym mieszkaniu?
Aranżując kuchnię w małym mieszkaniu, nie trzeba rezygnować z dodatków. W przypadku tego rodzaju wnętrz warto jednak zdecydować się na funkcjonalne dekoracje. Na blacie świetnie będą wyglądać zioła w doniczkach, które, gdy zajdzie taka potrzeba, staną się również smacznym dodatkiem do przygotowywanych potraw. Przyprawy możesz umieścić w ozdobnych słoiczkach i postawić je na półkach. Ciekawie w tego rodzaju wnętrzach będą prezentować się także szkła powieszone na specjalnych uchwytach ściennych.
Oryginalnym rozwiązaniem jest także umieszczenie na ścianach lustrzanych elementów, które również mogą powiększyć optycznie kuchnię. Do małego mieszkania warto także dobrać odpowiednie oświetlenie. Istotną kwestię stanowi zapewnienie jasnego światła nad blatem. Ułatwi ono wieczorne przygotowywanie posiłków. Warto w tym przypadku postawić na stylowe lampy LED. Jeżeli chcesz, aby wnętrze wyglądało na wyższe, zdecyduj się na skup kinkietów, które będą oświetlać też część sufitu. Można także wybrać jedną większą lampę, jednak należy pamiętać o tym, że duże, ozdobne żyrandole mogą być w tym pomieszczeniu przytłaczające.
Jakie zalety ma kuchnia połączona z salonem w małym mieszkaniu?
Właściciele niewielkich mieszkań często stawiają na połączenie kuchni z salonem. Rozwiązanie to ma wiele plusów, szczególnie jeśli zarówno pokój dzienny, jak i pomieszczenie, w którym przygotowuje się posiłki, są niewielkie. Otwarta kuchnia w bloku pozwala na zaoszczędzenie cennego miejsca – w przypadku klasycznego urządzenia mieszkania, część jego powierzchni zajmowałyby dodatkowa ściana oraz drzwi. Co więcej, za sprawą aneksu kuchennego przestrzeń w danych czterech kątach wydaje się większa.
Kuchnia otwarta na salon to także dobry wybór do mieszkań, do których dociera niewiele światła. Zwykle dzięki temu rozwiązaniu, do obu wnętrz dostaje się więcej promieni słonecznych, co z kolei powoduje, że przebywanie w nich jest przyjemniejsze. W związku z tym, jeśli zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię w małym mieszkaniu, możesz postawić na stworzenie stylowego aneksu.
Otwarta kuchnia w bloku – o czym należy pamiętać?
Chcąc, aby kuchnia połączona z salonem w małym mieszkaniu dobrze wyglądała i była funkcjonalna, należy zastosować odpowiednie rozwiązania aranżacyjne. Przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby wyposażenie zarówno części wypoczynkowej wnętrza, jak i tej, w której przygotowywane są posiłki, były do siebie dopasowane. W związku z tym, jeśli w pokoju dziennym postawiłeś na minimalizm, warto zastosować ten styl także w kuchni. Dzięki temu całe wnętrze będzie estetyczne.
Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli kuchnia ma być połączona z salonem, trzeba zadbać to, aby w strefie przygotowywania posiłków panował porządek. Goście zaproszeni do salonu, będą bowiem mogli zobaczyć, jak wygląda kuchnia. Co więcej, stawiając na otwarte pomieszczenie, należy zainwestować w wysokiej jakości pochłaniacz. W innym przypadku zapach przyrządzanego jedzenia będzie przedostawać się do salonu.
Jeśli nie wiesz, czy kuchnia połączona z salonem to dobry wybór dla Ciebie, możesz również zdecydować się na stworzenie pomieszczenia półotwartego, stawiając np. na montaż drzwi przesuwnych. To rozwiązanie pozwala na zyskanie dodatkowej przestrzeni, a przy tym, gdy zajdzie taka potrzeba, w każdej chwili umożliwia zasłonięcie części kuchennej.
FAQ
Jakie kolory najlepiej sprawdzą się w kuchni w niewielkim mieszkaniu?
W przypadku małych pomieszczeń warto postawić na jasne barwy takie jak biały, beżowy czy szary. Dobrze w takiej kuchni będą prezentować się także pastele.
Jakie zalety ma połączenie kuchni z salonem w małym mieszkaniu?
Dzięki kuchni otwartej na salon domownicy mogą zyskać poczucie większej przestrzeni. Co więcej, rozwiązanie to pozwala na zaoszczędzenie miejsca oraz rozjaśnienie obu wnętrz.
Czy połączenie kuchni z salonem wymaga zastosowania określonych rozwiązań aranżacyjnych?
Planując urządzenie kuchni połączonej z salonem, warto przede wszystkim postarać się, aby aranżacje pokoju dziennego oraz strefy, w której przygotowywane są posiłki, były do siebie dopasowane.