Mówi się, że kuchnia jest „sercem” każdego domu. Od aranżacji takiej przestrzeni wymaga się naprawdę dużo. Kuchnia ma być praktyczna i funkcjonalna, ale jednocześnie estetyczna. Światowe trendy w zakresie najmodniejszych aranżacji jasno wskazują, że to właśnie cegła w kuchni jest prawdziwym hitem. Jaką cegłę wybrać? Gdzie położyć cegłę w kuchni i do jakiego stylu pasuje, aby wnętrze kuchni prezentowało się wyjątkowo? Dowiedz się więcej już teraz i zastąp cegłą płytki ceramiczne.
Rodzaje cegły do kuchni – jaką cegłę na ścianę w kuchni wybrać?
Tradycyjne płytki ceramiczne są już passe, przyszedł czas na innowacyjne rozwiązania i zastosowanie materiałów w kuchennej przestrzeni, które pozwalają nadać rzeczywiście nietuzinkowy klimat. Coraz większą popularnością cieszy się cegiełka w kuchni, a inwestorzy mają jej ogromny wybór.
Jeśli chcesz cieszyć się z ceglanej ściany w kuchni w stylu rustykalnym czy loftowym, najlepiej sprawdzi się stara cegła. Najczęściej jest to czerwona cegła licówka pocięta z naturalnego wyrobu. Ceglane ściany doskonale odwzorowują wtedy klimat dawnych lat, odciśnięty jest na nich „ząb czas”. Płytki cięte z naturalnej cegły można wybierać wedle dowolnych odcieni. Pamiętaj, że kolor cegły tego rodzaju nigdy nie będzie jednolity.
Świetne rozwiązanie do kuchni w stylu nowoczesnym, a nawet glamour to płytki ceramiczne imitujące cegłę. Dzięki temu w Twojej kuchni pięknie prezentować może się czarna cegła, bez problemu możesz zamontować też delikatną i świeżą, białą cegłę. Warto dodać, że ceglaną ścianę stworzyć możesz również z betonu architektonicznego. Na całej ścianie lub tylko jako motyw dekoracyjny świetnie sprawdza się szczególnie w kuchniach w stylu industrialnym.
Czy cegła na ścianę w kuchni jest praktyczna?
Cegła w kuchni jak najbardziej może być w pełni praktyczna, a jej zastosowanie będzie tak samo wygodne, jak wykorzystanie standardowych płytek. Dobrze zabezpieczona cegła jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i z powodzeniem może przetrwać w swojej doskonałości długie lata. Ceglaną ścianą możesz ozdobić przestrzeń pomiędzy blatem kuchennym a wiszącymi szafkami bez obaw o zabrudzenia tłustymi plamami. Zaimpregnowana cegła w kuchni będzie też odporna na wodę i parę wodną. Ochrona szklaną taflą sprawi, że prawdziwą cegłę w kuchni bez problemu utrzymasz w czystości.
Czerwona, stara cegła w kuchni. Jak zabezpieczyć ścianę?
Wybierając cegłę w kuchni należy pamiętać o jej odpowiednim zabezpieczeniu. Do aranżacji kuchennej przestrzeni, w której czerwona cegła czy bielona cegła warto zastosować szklaną taflę ze szkła hartowanego. Taka ochrona szczególnie dobrze sprawdzi się w strefie gotowania, tuż przy kuchence. Szklana płyta ochroni cegłę w kuchni przed wszelkimi zabrudzeniami, w tym przed tłustymi plamami, ale też przed wilgocią. Szkło sprawi również, że cegła na ścianie w kuchni będzie całkowicie odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Należy pamiętać, że każda naturalna cegła na ścianę w kuchni wymaga odpowiedniej impregnacji i konserwacji. Wbrew pozorom tego rodzaju zabezpieczenie cegły nie jest zbyt skomplikowane ani czasochłonne. Renomowani producenci oferują gotowe preparaty, dzięki którym cegle w kuchni niestraszna będzie wilgoć, woda, wysoka temperatura, ani zabrudzenia. Jeśli w ten sposób ochronisz cegłę w kuchni, dodatkowo będzie ona łatwa w utrzymaniu czystości.
Jakie meble kuchenne pasują do cegły na ścianie w kuchni?
Cegła i drewno w kuchni to połączenie idealne, dlatego najlepsze meble kuchenne to właśnie te w odcieniu naturalnych desek. Czerwona cegła na ścianę w kuchni stworzy też nietuzinkowy efekt w połączeniu z klasyczną bielą. Białe meble kuchenne nie będą wtedy nudne, a całe wnętrze zyska niesamowity klimat i ponadczasowy, wyrazisty design. Do kuchennej aranżacji z czerwoną cegłą w roli głównej raczej nie wybieraj mebli w kolorze czarnym, ponieważ całość może być nieco przytłaczająca. Jeśli Twój wybór padł na ciemne szafki w kuchni, lepszym rozwiązaniem będzie bielona cegła albo biała cegła.
Gdzie dać cegłę w kuchni? Inspiracje
Najczęściej wykorzystywana jest cegła między szafkami w kuchni a blatem roboczym. Wbrew pozorom jest praktyczna i odporna na niekorzystne, specyficzne warunki, jakie panują we wnętrzu do gotowania. Jeśli w Twojej kuchni jest okno, cegłę możesz wykorzystać również do wykończenia parapetu wewnętrznego. W kuchniach w stylu rustykalnym, retro czy boho czerwona cegła sprawdzi się również na podłodze. Zawsze należy pamiętać o tym, że cegła w kuchni musi być odpowiednio zabezpieczona.
Kuchnia z czerwoną cegłą – czy warto?
Wnętrza, w których została zastosowana naturalna cegła, są prawdziwym hitem od wielu sezonów, biorąc pod uwagę światowe trendy. Jeśli stawiasz na nietuzinkowe rozwiązania, tradycyjna cegła w kuchni będzie strzałem w dziesiątkę. Ceglana ściana prezentuje się nie tylko doskonale, ale jest również praktyczna. Zastosowanie cegły sprawdza się najlepiej w kuchniach w stylu rustykalnym, retro i loftowym, ale biała cegła czy płytki ceramiczne ze wzorem cegły dopasujesz również do kuchennego wnętrza w stylu nowoczesnym.
FAQ:
- Czy cegła w kuchni to dobry wybór w połączeniu z białymi meblami?
Szczególnie czerwona cegła w kuchni będzie idealnym zestawieniem z białymi meblami. Całość będzie nadal przestronna, świeża, estetyczna, ale nigdy nie będzie zbyt przytłaczająca ani nudna. Naturalna cegła pięknie prezentuje się w szczególności z meblami, które zostały wykonane z drewna. Świetnie komponuje się w kuchniach w stylu rustykalnym i loftowym, ale również w stylu nowoczesnym.
- Czy starą cegłę w kuchni trzeba zabezpieczać?
Tak, ścianę w kuchni wykonaną ze starej cegły należy dobrze zabezpieczyć. Świetnie sprawdzają się dedykowane preparaty ochronne, zastosować można też szklaną taflę. Dzięki temu ściany z cegieł w kuchni będą odporne na zabrudzenia czy działanie wody i uszkodzenia mechaniczne.
- Gdzie zastosować cegłę w kuchni?
Najlepszym miejscem na cegłę w kuchni jest strefa pomiędzy blatem kuchennym a szafkami wiszącymi. Cegła pięknie prezentuje się w szczególności z zestawieniem z drewnianym blatem oraz drewnianymi szafkami. W zależności od powierzchni pomieszczenia cegłę w kuchni możesz wykorzystać tylko na jednej ścianie jako detal dekoracyjny.