Meble kuchenne w małych mieszkaniach stanowią wyzwanie dla każdego, kto chce zaprojektować kuchnię. Niezmiernie ważne jest, by funkcjonalnie zagospodarować takie wnętrze. Jak znaleźć dodatkowe miejsce? Co zrobić, by kuchnia w małym mieszkaniu była nowoczesna i przestrzenna?
Kuchnia w małym mieszkaniu — jak zaprojektować?
Wbrew pozorom niewielkie mieszkanie nie musi przeszkodzić w dobrej aranżacji kuchni. Takie utrudnienie motywuje nas do szukania nowych, innowacyjnych rozwiązań. Dzięki temu, że stawiamy sobie wyzwanie, próbujemy wykorzystać każdy centymetr powierzchni. Po latach korzystania z pomieszczenia będziemy cieszyć się, że nasza mała kuchnia jest praktyczna! Funkcjonalna kuchnia do małego mieszkania to marzenie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Jak to zrobić?
Małe mieszkanie ograniczy naszą kuchnię w dwóch podstawowych aspektach. Jest to wrażenie przestrzenności i miejsce na niezbędne sprzęty. Celem aranżacji jest więc nie tylko estetyka, ale też zapewnienie swobody korzystania z małej kuchni. Dobrą metodą na zwiększenie jej funkcjonalności jest aneks kuchenny.
Kuchnia otwarta w bloku — na czym to polega?
Czym właściwie jest otwarta kuchnia w bloku lub w domu? Jest to rozwiązanie, które w jednym pomieszczeniu łączy salon z kuchnią. W małym mieszkaniu te dwie strefy odgradza zazwyczaj zmiana paneli podłogowych np. na kafelki. Kiedy łączymy te dwa pomieszczenia — strefę wypoczynkową i przestrzeń roboczą — zyskujemy jedno przestrzenne miejsce. Łączymy w ten sposób nowoczesność z tradycją i organizację z estetyką. Taki aneks kuchenny to również wybór właścicieli większych mieszkań czy domów — wnętrze kuchni można oddzielić wtedy wyspą kuchenną lub jadalnią.
Otwarta kuchnia w bloku — zalety
Dlaczego salon z kuchnią w małym mieszkaniu jest tak często wybierany? Taka aranżacja kuchni niesie za sobą szereg korzyści. W połączeniu ze strefą wypoczynku, mała kuchnia zyskuje na funkcjonalności. Tego typu wnętrza wyróżniają się takimi cechami, jak:
- oszczędność miejsca — brak niepotrzebnych ścian i drzwi pozwala na zagospodarowanie tego obszaru w inny, lepszy sposób. W miejscu, w którym odgrodzilibyśmy jedną przestrzeń od drugiej, możemy postawić na przykład stolik. W ten sposób aranżacje wnętrz z aneksem kuchennym są bardziej użytkowe;
- przestrzenność — urządzenie kuchni otwartej da nam poczucie przestronnego pomieszczenia. Odgrodzone strefy, które byłyby ciasne lub klaustrofobiczne, stają się wygodne i miło się w nich przebywa;
- dostęp do strefy wypoczynku — dzięki temu, kiedy przygotowujemy dania, wciąż możemy zachować kontakt z gośćmi w salonie. Ta cecha okazuje się przydatna, jeśli często zapraszamy do siebie znajomych i rodzinę. Mała kuchnia może być wtedy świetnym miejscem pogawędek na imprezie, jednocześnie nie odgradzając nas od pozostałych;
- dobre oświetlenie — otwarta kuchnia w bloku może uratować przestrzeń od braku naturalnego światła. Okna z salonu dodatkowo doświetlą małą kuchnię. Poprawi to estetykę i ułatwi nam korzystanie z miejsca, w którym przyrządzamy posiłki.
Otwarta kuchnia w małym mieszkaniu — jak zaaranżować?
Jak ma wyglądać aranżacja pokoju, w którym znajduje się aneks kuchenny? Co zrobić, by dodatkowo optycznie go powiększyć? Jeśli zastosujemy kilka metod, kuchnia w małym mieszkaniu nie będzie wydawać się nudna ani ciasna!
Stylowa kuchnia do małego mieszkania
Jakich wyborów dokonują projektanci, by stworzyć wrażenie większej kuchni? Przede wszystkim stawiają na dobre światło, wysoki połysk i jasne kolory! Odpowiedzią na nasze potrzeby może być styl skandynawski. Taka kuchnia w małym mieszkaniu będzie pozbawiona zbędnych dekoracji i firan lub zasłon. W tym przypadku staramy się wpuścić do wnętrza jak najwięcej słońca i stawiamy na minimalizm. W takiej kuchni wybiera się biel z akcentami czerni, choć podłoga często jest drewniana. W stylu skandynawskim często wykorzystuje się też szkło, metal i białą cegłę.
Popularna jest również kuchnia otwarta w stylu klasycznym. Jest zdecydowanie bardziej przytulna i zazwyczaj lepiej pasuje do wystroju reszty domu. W tym stylu możemy pozwolić sobie np. na dekoracje szafek, jednak całość aranżacji kuchni powinna być stonowana. Na podłodze jednak mogą znajdować się kolory lub wzory.
Meble kuchenne na wymiar
Jeśli dysponujemy odpowiednimi finansami — meble na wymiar to zawsze dobre rozwiązanie. Gwarantuje to idealne wykończenie i maksymalną możliwą funkcjonalność. Kuchnia połączona z salonem w małym mieszkaniu może mieć nietypowe ułożenie. Dlatego w ten sposób wyciągamy z niej tyle funkcjonalności, ile można. Szafki dopasowane do charakterystyki pomieszczenia i urządzenia AGD w zabudowie to również wygoda. Nie da się lepiej zadbać o prawidłowy dostęp do sprzętów i szafek w kuchni, niż zamawiając meble kuchenne na wymiar.
Praktyczna aranżacja kuchni
Jak zaprojektować niewielką kuchnię, kiedy już oszczędziliśmy na przestrzeni we wnętrzu? Kuchnia w małym mieszkaniu powinna być wyposażona w praktyczne meble. Przykładem są rozkładane stoliki. Taki mebel można również przymocować do ściany w taki sposób, by w każdej chwili móc go złożyć. Kuchnie, w których stosuje się takie aranżacje, są nowoczesne i imponujące.
FAQ:
Należy skupić się na przestrzeni i funkcjonalności. Dobrym wyborem jest aneks kuchenny — kuchnia połączona z salonem w małym mieszkaniu. Taka metoda sprawdza się lepiej niż osobne, małe pomieszczenie.
Urządzenie małej kuchni w ten sposób pozwoli nam zaoszczędzić miejsce, dodać przestronności pomieszczeniu i doświetlić je. Ponadto taka aranżacja kuchni umożliwia nam kontakt z gośćmi, którzy siedzą w salonie.
Aby aranżacja kuchni optycznie ją powiększyła, najlepiej wybrać jasne ściany i szafki. Przydadzą nam się też praktyczne rozwiązania, warto zastanowić się nad wysuwanym stołem lub blatem. Natomiast z szafkami na wymiar zagospodarujemy każde możliwe miejsce w kuchni i zapewnimy sobie wygodę.