Nowoczesne projekty odważnie wkraczają w świat minimalizmu, w którym kwestia szafek jest jedną z najtrudniejszych do rozstrzygnięcia. Czy lepiej wybrać zatem kuchnię z szafkami wiszącymi, czy stojącymi?
Kuchnie z szafkami wiszącymi
Wiele lat temu kuchnia z szafkami wiszącymi, zwana poniekąd meblościanką, podbiła rynek designerki na długie lata. W wielu przypadkach takie ułożenie rozwiązywało problem niewielkiej ilości miejsca na przybory kuchenne i garnki. Najczęściej jednak szafki górne miały podobną głębokość do szafek dolnych, przez co nie były wygodne przy codziennym użytkowaniu. Współcześnie podobne pomysły wracają do łask, jednak w formie wysokich szafek wiszących z o wiele mniejszą głębokością.
Dlaczego warto wybrać szafki wiszące?
Na ogół panuje przekonanie, że kuchnia powinna być odzwierciedleniem funkcjonowania użytkownika. Dlatego też każdy projekt, niezależnie od tego, jakie ma szafki, stawia przede wszystkim na użyteczność i wygodę. Przed wyborem między kuchnią z szafkami czy bez nich, warto przemyśleć, jakiej kategorii przyrządów kuchennych jest najwięcej. Dopasowanie do swoich potrzeb to kluczowa kwestia w idealnym projekcie, ale warto zwrócić również uwagę na inne zalety:
- oszczędność miejsca — dotyczy przede wszystkim małych mieszkań i kawalerek, gdzie do dyspozycji domownika nie ma zbyt wiele powierzchni. W takiej sytuacji liczy się każdy milimetr i każda szafka, w której można umieścić najpotrzebniejsze wyposażenie,
- forma do aranżacji — nic nie stoi na przeszkodzie, aby kuchnie z szafkami wiszącymi wykonać w nieco odważniejszym stylu. Można to osiągnąć poprzez kontrastowe zestawienie zupełnie innych kolorów szafek dolnych i górnych lub wykonując na nich ciekawe wzory,
- estetyka i przechowywanie — z pewnością wysokie szafki wiszące są w stanie pomieścić o wiele więcej rzeczy niż standardowe. Ponadto, wykonane w pełnej zabudowie eliminują potrzebę sprzątania najwyższych partii, ponieważ w tym wydaniu te partie są ukryte i chronione przed osiadaniem kurzu.
Wysoka funkcjonalność kuchni z szafkami wiszącymi wiąże się z dobrym rozplanowaniem usytuowania przyborów kuchennych. Zwykle na górnych częściach znajdują się rzeczy rzadziej używane, a w zasięgu ręki i wzroku te, po które sięga się codziennie.
Na co szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze szafek wiszących?
Wybierając pełną zabudowę, warto zwrócić uwagę na to, że kuchnia z szafkami wiszącymi może spowodować wrażenie zagraconego pomieszczenia, jeżeli nie zostanie odpowiednio zaaranżowana. Jeśli chcesz tego uniknąć, wybierz jasne barwy, które optycznie powiększą przestrzeń i stworzą minimalistyczną przestrzeń. Dużą popularnością cieszą się dodatkowe podświetlenia zarówno nad szafkami, jak i w ich wnętrzu. Rozświetlające przestrzeń elementy potrafią stworzyć iluzję obszernej powierzchni roboczej. Przed wyborem projektu, weź jednak pod uwagę, że osoby o niewielkim wzroście mogą mieć problem z sięgnięciem do górnych szafek. W takim wypadku zmuszone są do używania specjalnego stołka, co może nie być zbyt komfortowe – jest to jednak indywidualna kwestia mieszkańców.
Kuchnie bez szafek wiszących
Wiele nowatorskich projektów stawia na oryginalność, przez co kuchnia bez szafek wiszących jest jednym z ciekawszych pomysłów. Może się wydawać, że bez dodatkowej przestrzeni kuchnia robi się za ciasna, jednak innowacyjne szafki i szuflady potrafią o wiele lepiej gospodarować miejsce niż lata temu. Ten typ aranżacji niesie za sobą wiele wad i zalet, lecz decyzja o tym, które wygrają, jest indywidualną kwestią każdego domownika.
Czemu kuchnia bez szafek wiszących jest dobrą decyzją?
W praktyce każda zaleta może dla jednego stanowić duży plus, a dla kogoś innego minus. Dlatego też tak ważne jest wcześniejsze rozeznanie i planowanie pod kątem ilości rzeczy, które będą się w tej kuchni znajdować. Oprócz tego można wyróżnić uniwersalne zalety:
- przestronność — mała kuchnia bez szafek wiszących stanowi idealny przykład niewielkiego metrażu, który może wydawać się o wiele większy dzięki optycznemu wrażeniu,
- estetyka — wolna przestrzeń powyżej blatów sprawia, że dużo łatwiej dbać o porządek w kuchni oraz usytuowanie przedmiotów. Na ścianie idealnie sprawdzą się minimalistyczne półki do książek kucharskich lub świeżych ziół,
- nowoczesność — kuchnie bez szafek wiszących wykonane w duchu innowacyjności celują w mądre wykorzystanie przestrzeni, głównie za sprawą szafek w zabudowie. Dzięki temu pozostaje przestrzeń na blatach i ścianach, którą można dowolnie zagospodarować ozdobami, dekoracyjnymi pojemnikami na przyprawy czy nawet pięknymi kwiatami.
Względnie ograniczone miejsce nie jest tak wielkim problemem, jeśli weźmie się pod uwagę możliwość wykonania wszystkiego w zabudowie. Kuchnia bez szafek wiszących a oświetlenie to równie ważny i praktyczny aspekt. Na wolnej ścianie możesz powiesić stylowe kinkiety, które ułatwią działanie w kuchni zwłaszcza wieczorną porą.
Kuchnia bez szafek kontra kuchnia z szafkami wiszącymi
Kompleksowe porównanie kuchni z szafkami wiszącymi lub bez nich dostarcza kilku punktów widzenia, wskazujących na to, jak powinna wyglądać idealnakuchnia. Nie ma jednak jednego rozwiązania dla każdego. Dlatego właśnie nasze projekty są indywidualne, opracowywane na podstawie rozmowy z Klientem. W obu przypadkach podstawą jest metraż i budżet, który można przeznaczyć na tę inwestycję. Nowoczesne rozwiązanie i szafy modułowe mogą kosztować więcej niż standardowe, dlatego trzeba się z tym liczyć na każdym kroku. Jesteśmy jednak otwarci na wszelkie propozycje ze strony naszych Klientów. W projektach stawiamy zarówno na estetykę, jak i trendy aranżacyjne oraz ergonomię użytkowania poszczególnych pomieszczeń.
Idealna kuchnia to taka, w której domownik może swobodnie i przyjemnie przyszykować jedzenie, a samo przebywanie w niej jest wystarczająco przyjemne. Chcąc to wszystko osiągnąć, należy pamiętać o wielu szczegółach i detalach projektu. Zapraszamy do współpracy w tym zakresie! Będziemy mogli stworzyć wymarzoną kuchnię, która będzie pasować do stylistyki całego mieszkania oraz charakteru i oczekiwań domowników.