Możliwości aranżacyjne dla zabudowy kuchni są niezwykle szerokie. Coraz popularniejsze stają się kuchnie zabudowane do sufitu, dzięki którym możliwe jest funkcjonalne i wygodne wyposażenie nawet małej kuchni. Jedynym ograniczeniem jest własna wyobraźnia. Na jakie zabudowane kuchnie warto się zdecydować?
Zalety kuchni w wysokiej zabudowie
Meble kuchenne na wymiar i pomysłowa zabudowa AGD sprawia, że jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu jest spójne, ergonomiczne oraz funkcjonalne. Zabudowana kuchnia niesie ze sobą wiele korzyści:
Zagospodarowanie dostępnej przestrzeni
Pierwszą i jedną z najważniejszych zalet kuchni w zabudowie jest wykorzystanie dostępnej przestrzeni nawet przy niewielkim metrażu. Kuchnie zabudowane pod sufit umożliwiają przechowywanie rzadziej używanych akcesoriów lub urządzeń w szafkach znajdujących się najwyżej. Dzięki temu również nie ma ryzyka zbierania się kurzu czy zanieczyszczeń na górnych powierzchniach szafek – jak dzieje się często w przypadku standardowej zabudowy. W wysoko umieszczonych szafach najczęściej przechowuje się formy do ciast, naczynia i akcesoria do potraw świątecznych, różnego rodzaju blachy lub inne przedmioty, których używa się okazjonalnie.
Spójny styl
Tym, co przykuwa uwagę wielu osób, przyglądającym się wizualizacjom zabudowanych kuchni lub gotowym realizacjom w takim wydaniu, jest przede wszystkim spójna stylistyka całego pomieszczenia. Jednolita zabudowa i „ukrycie” sprzętów kuchennych pod tymi samymi frontami sprawia, że całość prezentuje się harmonijnie. To idealne rozwiązanie w różnych stylach aranżacyjnych, zarówno przy kuchniach klasycznych,jak i nowoczesnych.
Organizacja przestrzeni w kuchni
Zabudowana kuchnia pozwala także na dobrą organizację dostępnej przestrzeni i pomieszczenie produktów spożywczych, urządzeń do przygotowywania posiłków, a także naczyń i akcesoriów kuchennych. Ergonomiczna kuchnia w zabudowie powinna wyróżniać się 5 strefami funkcjonalnymi:
- Strefa przygotowywania.
- Strefa przechowywania.
- Strefa zmywania.
- Strefa zapasów.
- Strefa gotowania.
Wygoda dla domowników
Kuchnia zabudowana pod sufit daje szerokie możliwości aranżacyjne. W jednym pionie może znaleźć się kilka sprzętów gospodarstwa domowego. AGD do kuchni w zabudowie powinno być ustawione w sposób, który zagwarantuje mieszkańcom wygodę i bezpieczeństwo. W kolumnie obok lodówki można zainstalować piekarnik, a nad nim mikrofalówkę. Podobnie sytuacja wygląda na przykład przy wbudowaniu ekspresu do kawy lub innych mniejszych bądź większych urządzeń. Wszystko jest tak zaplanowane, by zapewnić użytkownikom kuchni najwyższy poziom komfortu podczas przygotowywania posiłków oraz sprzątania po nich.
Pojemna zabudowa
Problem przechowywania kolejnego garnka, blendera czy naczynia znika, gdy inwestuje się w zabudowę kuchni. Nawet przy niewielkim metrażu istnieje możliwość przechowywania wszystkich najpotrzebniejszych artykułów gospodarstwa domowego. Ważne, by pamiętać o zachowaniu zasad wyżej wymienionych pięciu funkcjonalnych stref.
- Przechowywanie: szafki stojące, dolne i górne wiszące, w których przechowuje się naczynia codziennego użytku (zastawę obiadową i kawową), szkło, porcelanę oraz sztućce.
- Przygotowywanie: główny blat roboczy oraz szuflady z najpotrzebniejszymi i najczęściej używanymi akcesoriami kuchennymi.
- Gotowanie: kuchenka i piekarnik, zazwyczaj łączone w zestawie z okapem i mikrofalówką. W tej strefie znajduje się najczęściej także małe AGD oraz najważniejsze naczynia i artykuły do gotowania, czyli garnki, patelnie i formy do pieczenia.
- Zmywanie: wszystkie urządzenia i artykuły zaliczane do strefy mokrej, czyli zlewozmywak, zmywarka oraz wydzielone miejsce do suszenia naczyń.
- Zapasy: głównymi urządzeniami w tej strefie jest lodówka i zamrażarka, a także szafki, w których przechowuje się suche produkty spożywcze.
Zadbanie o zaprojektowanie i wyposażenie tych stref w ten sposób sprawi, że wszelkie czynności wykonywane w kuchni będą intuicyjne – nawet wtedy, gdy zabudowa jest jednolita, a styl bardzo minimalistyczny.
Projekt dostosowany do potrzeb domowników
Ogromną korzyścią inwestycji w zabudowaną kuchnię jest możliwość dostosowania projektu do swoich indywidualnych oczekiwań. Najlepszym duetem w projektowaniu wymarzonej kuchni jest osoba zainteresowana kupnem kuchni oraz specjalista z biura projektowego. Klient przedstawia swoją wizję, potrzeby, oczekiwania, czasem również inspiracje, a ekspert przygotowuje wizualizacje z uwzględnieniem zasad projektowania kuchni i zachowania w pełni ergonomicznej oraz bezpiecznej przestrzeni. Kuchenna zabudowa jest wówczas estetyczna i funkcjonalna – dokładnie taka, o jakiej marzysz!
Rodzaje zabudowy kuchni
W każdej kuchni przyda się dodatkowe miejsce do przechowywania, dlatego wysoka zabudowa kuchni cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jednak nie wszystkie rodzaje zabudowy są takie same. Poniżej krótka charakterystyka poszczególnych układów kuchni.
Zabudowa w linii prostej
Cechą charakterystyczną tego rodzaju zabudowy jest ustawienie mebli w jednej prostej linii. W przypadku takiego układu zachowanie standardowego trójkąta roboczego w kuchni nie jest możliwe, dlatego sprzęty muszą być ustawione w konkretnym ciągu: dla osób leworęcznych – od lewej strony: lodówka, blat, zlewozmywak, blat i kuchenka (odwrotnie dla osób praworęcznych). Jeśli dostępna przestrzeń na to pozwala, warto, by blaty pomiędzy tymi urządzeniami miały szerokość około 120 cm, co zapewni wygodną pracę. Mała kuchnia w zabudowie w linii prostej pozwala na wyposażenie pomieszczenia jeszcze w stół z krzesłami.
Zabudowa w planie litery U
Przy aranżacji niewielkiej kuchni z oknem często staje się przed dylematem odpowiedniego zagospodarowania dostępnej przestrzeni. Ten układ pozwala jednak na stworzenie wygodnego trójkąta roboczego, gdzie po jednej stronie znajduje się lodówka, naprzeciw kuchenka i piekarnik, a równolegle do tej linii zlewozmywak. Tak często wygląda kuchnia w zabudowie w bloku, gdzie przestrzeń przeznaczona na to pomieszczenie nie jest zbyt duża. Na jednej ze ścian w takiej sytuacji warto zrezygnować z górnej zabudowy, która mogłaby przytłaczać i zajmować dużo przestrzeni oraz zasłaniać naturalne światło wpadające przez okno.
Kuchnia w kształcie litery L
Zabudowa kuchenna w układzie L jest często wykorzystywany w wąskich oraz długich pomieszczeniach. To najczęściej stosowany układ w przypadku aneksów kuchennych, które dopełnia wyspa ustawiona na środku pomieszczenia. W tym przypadku istotne jest właściwe i wygodne zagospodarowanie strefy narożnej. Warto zdecydować się na szafkę z koszem obrotowym. Zarówno duże, jak i małe zabudowane kuchnie w ten sposób pozwalają zachować ergonomię pracy i estetykę całego pomieszczenia.
Kuchnia – kształt litery G
Gdy dysponujesz większym metrażem, możesz z powodzeniem wykorzystać układ „G” w aranżacji kuchni. Dwa najkrótsze boki zabudowy pozwalają stworzyć półwysep kuchenny, który na przykład dobrze oddziela kuchnię od jadalni bądź salonu. Najczęściej na ten półwysep składają się wyższe szafki, do których można dostawić popularne hokery barowe i zyskać przestrzeń do spożywania posiłków. W takim układzie do dyspozycji są aż 3 narożniki, w których warto zamontować wcześniej wymienione szafki z koszami obrotowymi.
Kuchnia z wyspą
Meble kuchenne w tego typu różnych układach zawsze prezentują się dobrze z wyspą kuchenną. To także duże ułatwienie w przygotowywaniu posiłków i organizacji kuchennej przestrzeni. Są to właśnie cechy, którymi charakteryzuje się nowoczesna kuchnia w otwartej przestrzeni. Wyspa wizualnie oddziela kuchnię od salonu lub jadalni. Najczęściej towarzyszy układowi L bądź zabudowie w linii prostej. Na wyspie może znajdować się zlewozmywak lub płyta grzejna. Od strony salonu lub jadalni można postawić przy niej również hokery barowe.
Dla kogo kuchnia z zabudowanym sprzętem?
Zabudowa poprowadzona pod sam sufit idealnie wpisuje się w charakter nowoczesnej kuchni. To świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na stworzeniu ergonomicznej i jednocześnie estetycznej przestrzeni. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na kuchnie nowoczesne i klasyczne. Jesteśmy w stanie stworzyć projekty i wizualizacje kuchni na miarę oczekiwań nawet najbardziej wymagających klientów. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z naszego przedsiębiorstwa!