Kuchnia dla niektórych stanowi „serce domu”. Dlatego też większości z nas zależy na tym, by jej wyposażenie stanowiło połączenie stylu z funkcjonalnością. Każdy, kto chociaż raz stanął przed zadaniem urządzenia własnej kuchni, musiał podjąć decyzję: postawić na wysoki połysk, a może mat? Dowiedz się, kiedy wybrać meble kuchenne z połyskiem.
Jakie cechy powinny mieć meble kuchenne?
Szukając wyposażenia kuchennego, powinniśmy zwracać uwagę na funkcjonalność i trwałość. Oprócz tego cenimy ergonomiczne rozwiązania, ale jednocześnie zależy nam na estetyce. Przyjrzyjmy się zatem plusom i minusom zastosowania mebli połyskliwych i matowych – ze szczególnym uwzględnieniem wyżej wspomnianych kwestii.
Meble kuchenne mat – wady i zalety
Meble kuchenne matowe oferują dużą wygodę użytkowania i są łatwe w utrzymaniu. Ponieważ odciski palców nie są na nich aż tak widoczne, nie trzeba przecierać ich zbyt często. Są synonimem elegancji, ale jednocześnie mogą sprawiać, że wnętrze jest znacznie cieplejsze wizualnie. Pozwalają na stworzenie łagodnej w odbiorze aranżacji, ponieważ nie przyciągają uwagi tak bardzo, jak wysoki połysk. Warto pochylić się także nad trwałością mebli matowych. Jeżeli je zarysujemy, ślad będzie mniej widoczny niż na meblach z połyskiem.
Utrzymanie mebli matowych w czystości na ogół jest proste, ale jeśli podczas gotowania ubrudzimy je czymś tłustym, usunięcie takich plam będzie nieco bardziej kłopotliwe. Mat gwarantuje elegancję, ale częściej stanowi tło dla danej aranżacji, a nie jej ozdobę. Wielbiciele stonowanych mebli kuchennych będą zatem zachwyceni matową powłoką!
Meble matowe świetnie komponują się ze wzorzystymi płytkami. Połączenie np. mozaiki z połyskiem może stworzyć wrażenie przesytu we wnętrzu. Mat sprawdza się we wnętrzach klasycznych, rustykalnych, vintage, industrialnych i eklektycznych. Łatwo zestawić go z innymi materiałami takimi jak drewno czy metal.
Meble kuchenne z połyskiem – wady i zalety
Połyskliwe meble kuchenne pozwalają na komfortowe gotowanie, ponieważ są łatwe w czyszczeniu. Mają całkowicie nieporowatą powierzchnię, więc zabrudzenia nie wnikają w strukturę materiału. Prezentują się efektownie i przyciągają uwagę. Połyskliwe modele frontów trudniej uszkodzić niewłaściwie dobranymi środkami czystości – na ogół połysk nieco lepiej radzi sobie z substancjami chemicznymi, ale odrobinę gorzej z zarysowaniami.
Meble połyskliwe pozwalają dodać aranżacji dynamiki. W jaki sposób? Błyszcząca szafka odbija nie tylko światło dzienne, ale również każdy ruch człowieka. Efekt można dodatkowo wzmocnić, montując światło LED np. nad blatem. Modele frontów z połyskiem będą zatem świetnym wyborem dla osób, które lubią, gdy „coś się dzieje” we wnętrzu. Są też chłodniejsze w odbiorze niż mat.
Meble kuchenne z połyskiem a wielkość pomieszczenia – małe pomieszczenie? Wybierz biały połysk!
Meble kuchenne z połyskiem pięknie odbijają światło, co sprawia, że optycznie powiększają przestrzeń. Jeżeli zatem szukasz wyposażenia do małej kuchni, doskonale sprawdzi się umeblowanie o białym połysku. Biały kolor lub inne jasne barwy pozwolą na stworzenie wrażenia czystości i sterylności wnętrza.
Szafki w takiej tonacji nie powinny brudzić się zbyt łatwo, ale lepiej dopasować do nich blaty w innym kolorze, by kuchnia nie straciła na funkcjonalności. Jeżeli masz do dyspozycji dużo przestrzeni, wybór pomiędzy matem a połyskiem (w kontekście wielkości pomieszczenia) właściwie nie ma znaczenia – wówczas kieruj się estetyką lub właściwościami powłok.
Meble kuchenne z połyskiem a inne wykorzystane materiały
Nowoczesne meble kuchenne białe na wysoki połysk to jeden z najpopularniejszych wyborów ostatnich lat. Doskonale się prezentują, gdy tworzą monolityczną taflę w kuchni. Nie trzeba zatem zaprzątać sobie głowy dopasowaniem do nich innych materiałów. Jeżeli jednak chcesz wprowadzić ich do wnętrza trochę więcej, możesz wybrać:
- kamienie naturalne takie jak granit czy marmur;
- szczotkowany lub malowany proszkowo metal;
- naturalną cegłę lub beton;
- lakierowane drewno.
Meble kuchenne z połyskiem a styl wnętrza
Połyskliwe meble kuchenne są najczęściej wybierane do nowoczesnych kuchni. Nic dziwnego – to właśnie czarny i biały połysk zdominowały magazyny wnętrzarskie w ostatnich latach. Chociaż łatwo o dopasowanie do nich dodatków, meble z połyskiem są chętnie stosowane w pustych i minimalistycznych wnętrzach. To idealny wybór w przypadku chęci stworzenia kompozycji w stylu glamour czy skandynawskim.
Kuchnia mat czy połysk? To zależy!
Jeżeli nie możesz zdecydować się na jedno z omawianych rozwiązań, możliwe jest dopasowanie do siebie frontów matowych i połyskliwych! Stworzenie takiej przestrzeni wbrew pozorom wcale nie jest trudne i sprawdzi się dla osób, które lubią wprowadzać oryginalne rozwiązania w kompozycje wnętrzarskie.
Żeby takie połączenie było praktyczne, postaw na mat w miejscach, które często dotykasz (np. wokół blatu) oraz połysk w miejscach w pobliżu podłogi i nad głową. Pozwoli to powiększyć wizualnie przestrzeń, zapewnić większą trwałość mebli, a także ułatwić dbanie o czystość w kuchni. Takie aranżacje najłatwiej zrealizować, decydując się na indywidualny projekt kuchni na wymiar.
FAQ:
- Do jakich pomieszczeń najlepiej sprawdzają się meble kuchenne z połyskiem?
W meble kuchenne z połyskiem warto zainwestować w szczególności w przypadku małych pomieszczeń. Efekt maksymalnego powiększenia wnętrza dadzą szafki o białym połysku.
- Kiedy postawić na meble kuchenne matowe?
Meble matowe cechuje duża funkcjonalność – nie widać na nich drobnych zabrudzeń, zarysowań i odcisków palców. Wyróżniają się elegancją i można łatwo połączyć je z innymi materiałami np. drewnem czy metalem.
- Jakie są zalety mebli kuchennych z połyskiem?
Meble kuchenne z połyskiem odbijają światło, więc wizualnie powiększają przestrzeń. Uwielbiają je osoby, które preferują nowoczesne wnętrza. To też idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią komfort, ponieważ łatwo utrzymać je w czystości.