Niebieska kuchnia to marzenie niejednego miłośnika oryginalnych i spokojnych wnętrz. Kolor niebieski kojarzy się z relaksem, spokojem i komfortem. Na tę potrzebę odpowiada coraz więcej producentów wyposażenia kuchennego, którzy śmielej wprowadzają te barwy do swoich ofert. W dzisiejszym artykule omówimy 6 pomysłów na niebieskie kuchnie w najróżniejszych wydaniach. Zapraszamy do lektury!
Kuchnia niebieska z drewnem – klasyka stylu rustykalnego
Niebieskie fronty kuchenne najczęściej są kojarzone z delikatnymi kuchniami, urządzonymi w stylu rustykalnym. Jakie są jego cechy charakterystyczne? Znajdują się w nim przede wszystkim drewno i naturalne tkaniny. Wykorzystuje się jasne kolory i sięga po rozwiązania przywodzące na myśl sielski, wiejski klimat. To idealny wybór dla osób, które chcą żyć w zgodzie z ideą „slow life”.
W takim przypadku doskonałym pomysłem jest niebieska kuchnia z drewnianym blatem. Postaw na rzeźbione fronty kuchenne i sięgaj po jaśniejsze odcienie niebieskiego. Do tego dobierz np. białe krzesła i drewniany stolik. Często kuchnie rustykalne są w kształcie litery C. Mogą mieć wyspę pośrodku, która będzie stanowić „serce” kuchni. Możesz pokusić się także o akcesoria kuchenne wykonane z porcelany – ozdobne talerze powieszone na ścianach czy dekoracyjne misy, które dodadzą wiejskiego charakteru całej aranżacji.
Ponadczasowa, klasyczna niebieska kuchnia w stylu vintage
Aranżacje vintage czerpią z minionych epok. Sięga się wówczas po odcienie brązów, beżu, szarości i złote dodatki. Kuchnia w stylu vintage to taka, w której meble kuchenne niebieskie można połączyć z:
- jasnym drewnem np. w postaci stolika, blatu oraz krzeseł,
- dużym, ozdobnym okapem kominowym, który znajdzie się nad kuchnią,
- mozaikowymi płytkami ceramicznymi na ścianach,
- dekoracyjną armaturą i zlewozmywakiem retro.
Często kuchnie vintage połączone są z jadalnią. Strefy mogą być oddzielone od siebie za pomocą ażurowej ścianki lub ciężkiej, drewnianej komody. Aranżację kuchenną uzupełniają wówczas również dodatki jadalniane: białe obrusy, srebrne sztućce oraz elegancka zastawa.
Błękitna kuchnia Hampton – nadmorski styl w Twoim domu
Styl Hampton jest relatywnie mało znany, a szkoda! Sięgamy w nim po niebieski, turkus, szarość, błękitny oraz dodatki w kolorze białym. Wnętrza są pełne naturalnego światła, przestronne i znajdują się w ich duże okna, nierzadko z okiennicami wykonanymi z drewna, czyli tzw. shuttersami. Hampton jest inspirowany wiatrem, morzem, słońcem i piaskiem.
W takiej kuchni stawia się na białe lub niebieskie meble kuchenne, a powierzchnię górnych szafek ozdabia się rzeźbieniami i dekoracyjnymi uchwytami. Blaty zwykle są wykonane z kamienia naturalnego lub drewna. Całość dopełnia ogrom dodatków w postaci świeżych kwiatów, świeczek, porcelanowych pojemników. Ściany często pokryte są tapetą lub farbą w kolorze niebieskim. Można zawiesić na nich obrazki, nawiązujące do tematyki morskiej lub drewniany ster. Podłogi to często arabeski lub płytki, ułożone w kształt rybiej łuski.
Niebieska kuchnia – inspiracje w stylu nowoczesnym i minimalistycznym do małych pomieszczeń
Minimalistyczna, mała kuchnia z kolorem niebieskim to szansa na optyczne powiększenie wnętrza. Wystarczy zadbać o to, by do pomieszczenia docierała duża ilość światła oraz sięgać po barwy takie jak baby blue czy biały. Kolor niebieski w stylu minimalistycznym jest przygaszony, pomieszany z szarością. W takiej kuchni zwróć uwagę szczególnie na fronty kuchenne. Jeśli postawisz na te wykończone na połysk, sprawisz, że kuchnia nabierze głębi. Oprócz tego możesz stawiać na:
- proste, matowe zlewy i baterie,
- jednolitą zabudowę,
- dużo światła np. w postaci lamp wiszących i taśm LED.
Zadbaj o to, by każdy przedmiot w takiej kuchni miał swoje miejsce. Kuchnia minimalistyczna to taka, która jest wolna od zbędnych elementów i ozdób. Prezentuje się w sposób schludny i uporządkowany.
Kuchnia w wydaniu skandynawskim
Niebieska kuchnia skandynawska może zostać zaaranżowana na różne sposoby. Możesz postawić na fronty w ciemnym kolorze niebieskim oraz białe ściany albo na odwrót. Styl skandynawski świetnie łączy się też z szarością, kolorem kremowym i czernią. Pamiętaj o tym, by ozdoby w tym nurcie wnętrzarskim stosować oszczędnie. Najlepiej skoncentrować się na prostych formach, niewymuszonej elegancji i funkcjonalności. Dekoracje mogą stanowić m.in.:
- geometryczne kształty, znajdujące się np. w ramach krzeseł,
- minimalistyczne obrazki na ścianie,
- koszyczki na drobiazgi,
- rośliny, które wprowadzą do wnętrza odrobinę życia,
- ściany z cegieł lub jednolitej mozaiki.
Podłoga w takiej kuchni powinna być wykonana z desek lub ceramiki o naturalnym i stonowanym wyglądzie. Dobrze, żeby w pomieszczeniu znalazły się okna, które doświetlą wnętrze. Nie zasłaniaj ich zasłonami czy firanami, które w tym stylu zwykle są uważane za zbędne.
Granat w kuchni w stylu glamour
W stylu glamour wykorzystuje się kolory takie jak kobaltowy, indygo czy granatowy. Często wybiera się do nich granatowe fronty kuchenne, a żeby rozjaśnić połączenie i przełamać kolory, stosuje się także odcienie szarości lub biel. Granatowe fronty kuchenne świetnie komponują się z ciemnym blatem – np. w kolorze czarnym lub grafitowym. W stylu glamour kluczowe jest to, by zadbać o elementy takie jak:
- kryształowe żyrandole,
- dużo oświetlenia – mogą to być listwy LED oraz lampy stojące i wiszące,
- stolik lub wyspa,
- dekoracyjne klamki i ozdoby ścienne np. reliefy.
Nie bój się sięgać po nietypowe dekoracje – poduszki na parapetach i niewielkie, ozdobne lampki. Jeżeli połączysz przestrzeń kuchenną z jadalnią, pamiętaj o dużym, masywnym stole, pikowanych krzesłach i lustrzanych tacach. Granatowa kuchnia glamour wymaga sporo blasku – zadbaj o to, by nie brakło w niej czegoś połyskliwego!
FAQ:
- Czym charakteryzuje się niebieska kuchnia w stylu glamour?
W niebieskiej kuchni w stylu glamour sięgamy po ciemniejsze odcienie i rozjaśniamy je dużą ilością światła oraz błyszczącymi dodatkami. Warto zadbać o ozdobne klamki, lustrzane tace i kryształowe żyrandole.
- Jak urządzić minimalistyczną, niebieską kuchnię?
Kuchnia w stylu minimalistycznym jest prosta i pozbawiona zbędnych ozdób. Kolor niebieski jest w niej raczej przygaszony, nierzadko wymieszany z odcieniami szarości. W takiej kuchni dobrym pomysłem są połyskliwe fronty kuchenne, szczególnie jeżeli pomieszczenie jest niewielkie.
- Czym jest styl Hampton?
Hampton to taki nurt wnętrzarski, w którym stworzenie niebieskiej kuchni jest niemal oczywiste. Styl nawiązuje wprost do klimatu nadmorskich miejscowości. Znajdziemy w nim takie elementy jak okiennice, arabeski, duże okna i rzeźbienia.