Wąska kuchnia to jeden z największych problemów dla wielu osób, które chcą ją odpowiednio zaaranżować. Nic dziwnego, ponieważ za wiele miejsca w niej nie ma, a muszą zmieścić się wszystkie niezbędne elementy wyposażenia. Zabudowa prostokątnej kuchni może jednak wyglądać stylowo i elegancko, a przy tym być jeszcze funkcjonalna i praktyczna. Efekt taki może i trudno osiągnąć, ale nikt nie powiedział, że nie jest to możliwe do wykonania. Wystarczy nieco wyobraźni, odpowiedni budżet i chęci. Jak to zrobić?
Współczesne kuchnie
W dzisiejszych czasach nie gotujemy już tak obficie, żeby nie powiedzieć, że w ogóle mniej gotujemy. Spowodowane to jest głównie tempem życia, które nie pozwala na zbyt długie przesiadywanie w kuchni. Poza tym inwestorzy zdecydowanie częściej łączą ją z salonem, tworząc tym samym dużą i otwartą przestrzeń. Właściciele starszych mieszkań niekiedy chcą iść ich śladem, jednak nie pozwalają na to względy konstrukcyjne. Nie otrzymują bowiem oni zgody na to, aby wyburzyć ścianę. Nie pozostaje wtedy nic innego, jak tylko cieszyć się wąską i długa kuchnia, która kiedyś była modna, a dziś coraz częściej przysparza problemów. Nie oznacza to wcale, że nie da się jej odpowiednio zaaranżować. Wystarczy zastosować się do naszych wskazówek, aby wnętrze nowoczesnej kuchni było funkcjonalne i charakteryzowało się oryginalnym wyglądem.
Prostokątna kuchnia i układ mebli w niej
W prostokątnej kuchni nie ma miejsca na żadną przypadkowość. Układ mebli musi być starannie zaplanowany, w przeciwnym razie we wnętrzu pojawi się chaos, które za wszelką cenę chcemy uniknąć. Jeśli jest możliwość, kuchnie należy urządzić zgodnie z zasadą trójkąta roboczego. Dzięki temu wszystkie najważniejsze sprzęty będą umieszczone w optymalnych miejscach i odległościach od siebie, co wpłynie na szybkość prac kuchennych.
Zabudowa prostokątna kuchni dwurzędowa
Zabudowa dwurzędowa do prostokątnej kuchni obejmuje dwie przeciwległe ściany. W efekcie otrzymuje dużą i wygodną przestrzeń do pracy oraz bardzo dużo miejsca do przechowywania. Zdarza się jednak tak, że niektóre pomieszczenia są zbyt wąskie i nie ma możliwości wstawić zabudowy po jednej i po drugiej stronie wnętrza. Zgodnie ze wszystkimi wytycznymi, odległość między szafkami powinna wynosić 120 centymetrów.
Zabudowa kuchni jednorzędowa
Zabudowa jednorzędowa jest rozwiązaniem, które idealnie wkomponuje się w niewielkie kuchnie. Zajmuje ona tylko jedną ścianę, dzięki czemu możemy wygospodarować nawet miejsce na niewielki stół. Niestety nie da się wyznaczyć w niej trójkąta roboczego, a także zapewnia mało przestrzeni roboczej oraz do przechowywania. W celu zwiększenia funkcjonalności kuchni w zabudowie jednorzędowej warto ustawić sprzęty w odpowiedniej kolejności. Zalecamy ustawiać je, zaczynając od lodówki, a następnie blat kuchenny, płyta grzewcza i zlewozmywak.
Zabudowa kuchni w kształcie litery L
Prostokątna kuchnia wcale jednak nie musi być taka zła. Świetnie bowiem sprawdzi się w niej zabudowa w literę L. W tym przypadku mieści się ona na dwóch przylegających do siebie ścianach, dzięki czemu można odpowiednio rozstawić meble i zachować zasadę trójkąta roboczego. Kuchnia w takim kształcie wymaga jednak sprytnego zaaranżowania narożnika. Tam świetnie sprawdzi się głęboka szafka, która pomieści duże ilości naczyń oraz garnków. Może się jednak okazać, że będzie niepraktyczna, dlatego trzeba uważać, jak się ją wybiera. Jeśli nie chcesz męczyć się z ciągłym schylaniem i sięganiem coraz głębiej, wybierz tak zwaną karuzelę, czyli system obracanych półek, na których pomieścisz naczynia i garnki oraz inne rzeczy.
Jak umeblować wąską kuchnię?
Najlepszym rozwiązaniem są meble do prostokątnej kuchni robione na wymiar, ponieważ dzięki nim można wykorzystać każdy centymetr wolnej przestrzeni. Świetnym rozwiązaniem będzie także zabudowa kuchenna, która sięga do sufitu, jednak jej głębokość powinna wynosić maksymalnie 50 centymetrów. Dzięki niej będziesz w stanie zagospodarować praktycznie całą ścianę. Projektując dolną część zabudowy do prostokątnej kuchni, powinieneś przeznaczyć możliwie jak najwięcej miejsca na szuflady. Będą one znacznie wygodniejsze niż system szafek z drzwiczkami, które zabierają dodatkową przestrzeń i niekoniecznie muszą być praktyczne.
Gwarantują one swobodny dostęp do wszystkich najpotrzebniejszych rzeczy, a ich widoczność jest jak na dłoni. Szuflady w nowszych systemach mają szerokość nawet około 120 centymetrów, więc bez najmniejszego trudu pomieszczą garnki, sztućce czy talerzy i zastawy na specjalne okazje. Wąskie i długie kuchnie w kształcie prostokąta mogą sprawiać wrażenie nieco zagraconych. W prosty sposób można uniknąć tego efektu, wybierając systemy szafek na wymiar bez pełnych frontów, a zastępując je szkłem, które doda całej aranżacji lekkości. Meble w kuchni prostokątnej powinny mieć także gładkie i proste fronty bez jakichkolwiek zdobień. Dekoracyjne uchwyty i rzeźbione drzwiczki z pewnością nie sprawdzą się w małym i ciasnym wnętrzu, ponieważ łatwo mogą je przytłoczyć. Oprócz tego są skrajnie niepraktyczne, a wystające elementy zabierają cenną przestrzeń, która jest w tym przypadku na wagę złota.
Podłużna kuchnia – jak zmieścić stół?
Długa i wąska kuchnia daje okrojone możliwości aranżacji, a tym bardziej, jeśli chodzi o umiejscowienie stołu. Nie oznacza to, że się wcale nie da. Największe szanse na powodzenie tej operacji mają właściciele kuchni urządzanych w literę L lub jednorzędowych. Dysponują oni dzięki temu, co najmniej jedną wolną ścianą, którą można spokojnie zagospodarować. Z pewnością w takim pomieszczeniu nie będzie miejsca na ogromny stół jadalniany dla całej rodziny, ale można wstawić wąski i lekki stolik, w bryle kwadratu lub prostokąta, które można umieścić wzdłuż ściany lub w kącie. Jeśli w kuchni nie ma miejsca na klasyczny stół, można sięgnąć na pomysłowe rozwiązanie, jakim jest stół składany. Na rynku można spotkać między innymi stoliki ścienne składane i podwieszane. Pierwsze rozwiązanie jest bardzo praktyczne, ponieważ po skończonym posiłku można stolik złożyć i uzyskać więcej wolnej przestrzeni.
Długa i wąska kuchnia – praktyczne rozwiązania
Nie ma wątpliwości co do tego, że długa i wąska kuchnia wymaga większej pomysłowości i zastosowania innowacyjnych rozwiązań. Jako eksperci w wyposażaniu wnętrz możemy śmiało stwierdzić, że w takich pomieszczeniach nie może zabraknąć wszelkiego rodzaju szyn, relingów, czy listw magnetycznych. Dzięki nim nie tylko zagospodarujesz wolną przestrzeń, ale także ją uporządkujesz i zyskasz więcej miejsca na inne rzeczy i gadżety kuchenne. Wybierając pomysłowe rozwiązania, możemy w znacznym stopniu odciążyć meble kuchenne – szafki i szuflady, które muszą wszystko pomieścić.
Kuchenna zabudowa jest w stanie więcej pomieścić, jeśli jest wyposażona w praktyczne i funkcjonalne meble oraz specjalne systemy do przechowywania. W dolnych szafkach polecamy zainstalować półki na prowadnicach lub kosze, które w razie potrzeby można całkowicie wysunąć lub zdemontować. Utrzymać odpowiedni porządek pomogą Ci także stylowe organizery, przegródki i wkłady.
Aranżacja prostokątnej kuchni – jakie kolory wybrać?
Udana aranżacja wnętrza to w głównej mierze kolor, jaki znajduje się na ścianach. Z jego pomocą możesz szybko i niedrogo powiększyć przestrzeń, oczywiście optycznie. Bardzo dobry efekt uzyskasz, wybierając białe meble z dodatkiem naturalnego drewna. Jasne powierzchnie świetnie będą odbijać światło, a drewniane dodatki dodadzą ciepła i przytulności całej kuchni.
Jeśli biała i sterylna zabudowa nie jest dla Ciebie, wybierz dwukolorowe rozwiązanie. Wiele osób twierdzi, że ciemne kolory pomniejszają wnętrze i nie zdadzą egzaminu, jednak w połączeniu z jasnym odcieniem zbudują wspaniałą głębię, dzięki której aranżacja z pewnością zyska. Prostokątna kuchnia może być piękna, tylko trzeba wiedzieć, jak ją urządzić. Stosując się do naszych rad, uzyskasz efekt, jaki sobie obierzesz za cel na starcie prac. Jeśli jednak nie wiesz, jakie meble wybrać do wąskiej kuchni to skontaktuj się z naszymi fachowcami, a oni zaproponują najlepsze rozwiązanie i przedstawią naszą ofertę.